Davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan tibbiyot amaliyotida qo‘llash mumkin bo‘lgan dori vositalari va tibbiy buyumlar ro‘yxati tasdiqlandi
13.03.2025 4837
Sog‘liqni saqlash vazirining 2025-yil 27-fevraldagi 5-son "Davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan, majburiy sertifikatlash sharti bilan tibbiyot amaliyotida qo‘llash va olib kirishga ruxsat beriladigan, O‘zbekiston Respublikasida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan analoglari mavjud bo‘lmagan dori vositalari va tibbiy buyumlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida"gi buyrug‘i Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tkazildi. (Ro‘yxat raqami 3611, 12.03.2025) (https://lex.uz/pdfs/7426060)
✅ Ro‘yxatda 34 xalqaro patentlanmagan nomdagi dori vositasi va 117 nomdagi tibbiy buyumlar o‘rin egallagan.

Утвержден перечень лекарственных средств и медицинских изделий, разрешенных к применению в медицинской практике без государственной регистрации.
13.03.2025 3758
Приказом министра здравоохранения № 5 от 27 февраля 2025 года "Об утверждении перечня лекарственных средств и медицинских изделий, не имеющих аналогов, зарегистрированных в Республике Узбекистан, разрешенных к применению и ввозу в медицинскую практику с обязательной сертификацией, без государственной регистрации" зарегистрирован в Министерстве юстиции. (Регистрационный номер 3611, 12.03.2025) (https://lex.uz/pdfs/7426060)
В перечень вошли 34 международных непатентованных наименования лекарственных средств и 117 наименований медицинских изделий.