Tibbiy buyumlar ekspertiza qilish ilmiy markazi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Moskvada bo‘lib o‘tayotgan "Reglek 2024” xalqaro konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" DM va Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Tibbiy buyumlarni ekspertiza qilish ilmiy markazi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.
Alisher Temirov va Valentina Kosenko tomonidan imzolangan ushbu memorandum ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash, xususan, farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi sohasida o‘zaro tajriba almashish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan. Unga ko‘ra, tomonlar dori vositalari va tibbiy buyumlarni ekspertizadan o‘tkazish, sifat nazoratini takomillashtirish, hamda soha xodimlari malakasini oshirish yo‘nalishida hamkorlik qiladi.
Mazkur kelishuv O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida farmatsevtika va tibbiyot sohasidagi ilmiy-texnik hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam hisoblanadi. Hamkorlik memorandumi doirasida ikki davlat ekspertlari o‘rtasida tajriba almashish dasturlari va qo‘shma tadqiqotlar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.

Подписан Меморандум о взаимопонимании с Научным центром экспертизы средств медицинского применения
В рамках международной конференции «Реглек 2024», проходящей в Москве, был подписан Меморандум о взаимопонимании между ГУ «Центр безопасности фармацевтической продукции» Министерства здравоохранения Республики Узбекистан и Научным центром экспертизы средств медицинского применения Министерства здравоохранения Российской Федерации.
Меморандум, подписанный А.Темировым и В. Косенко, направлен на укрепление двусторонних связей, в частности, на расширение возможностей обмена опытом в области безопасности фармацевтической продукции. В соответствии с соглашением стороны будут сотрудничать в проведении экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий, совершенствовании контроля качества, а также повышении квалификации сотрудников отрасли.
Данный меморандум является важным шагом в развитии научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Россией в области фармацевтики и медицины. В рамках меморандума о взаимопонимании планируется проведение программ обмена опытом между специалистами двух стран и реализация совместных исследований.