27-may kuni Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida Elchi Muhammad Ali Eskandariy boshchiligidagi Eron Islom Respublikasi elchixonasi delegatsiyasi bilan Markaz vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
28.05.2024 2093
Markaz direktori Alisher Temirov mamlakatimizdagi biznes muhiti, investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasidagi erkin iqtisodiy zonalar, shuningdek, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi faoliyati, dori vositalarini mamlakatimizda ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi va talablari haqida so‘zlab berdi.
Uchrashuvda farmatsevtika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, farmatsevtika sohasidagi hamkorlikning ikki davlat iqtisodiy rivojlanishidagi o‘rni, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini barcha sohalarda 1 milliard AQSH dollariga yetkazish masalalari muhokama qilindi. A.Temirov ikki davlatning tartibga soluvchi organlari: Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va Eronning Oziq-ovqat va farmatsevtika administratsiyasi o‘rtasida dori vositalari muomalasi sohasidagi uzoq muddatli hamkorlik muhimligini ta’kidladi. A.Temirov dori vositalari sifatini nazorat qilish, kontrafakt mahsulotlar ustidan nazorat, dori vositalarning nojo‘ya ta'sirlari haqida xabar berish, shuningdek, ro‘yxatdan o‘tgan farmatsevtika mahsulotlari bo‘yicha ma’lumot almashish bo‘yicha hamkorlikda ish boshlashni taklif qildi.

27 мая в Центре безопасности фармацевтической продукции прошла встреча между сотрудниками Центра и делегацией посольства Исламской Республики Иран во главе с послом Мохаммад Али Эскандари.
28.05.2024 2090
Руководитель Центра Алишер Темиров рассказал о бизнес-среде в нашей стране, условиях, созданных для инвесторов, в том числе о свободных экономических зонах в Республике Узбекистан, а также о деятельности Центра безопасности фармацевтической продукции, порядке и требований регистрации лекарственных средств в нашей стране.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в сфере фармацевтики, роль фармацевтического взаимодействия в развитии экономики двух стран, а также увеличение товарооборота между странами во всех сферах до 1 млрд. долларов США.
А.Темиров отметил важность долгосрочного сотрудничества между регуляторными органами двух стран в сфере обращения лекарственных средств: Центром безопасности фармацевтической продукции и Управлением по контролю за продуктами и лекарствами Ирана. А.Темиров предложил начать совместную работу по следующим направлениям: контроль качества лекарственных средств, надзор за контрафактной продукцией, оповещение о нежелательных побочных реакциях, а также обмен информацией о зарегистрированных фармацевтических продуктах.