Litsenziya talablarini buzgan "Neo-Madina-pharm" MCHJga chora ko'rildi
Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari tomonidan fuqaro murojaati asosida "Neo-Madina-pharm" MCHJga tegishli Toshkent shahar, Chilonzor tumani, 2-katta Chilonzor MFY, 2-mavze 4-uy 13-xonadonda joylashgan dorixonada o‘tkazilgan tekshiruv natijasiga ko‘ra, mazkur dorixonada 4 turdagi dori vositalari muvofiqlik sertifikatlari rasmiylashtirilmaganligi hamda 7 turdagi dori vositalari amaldagi Tibbiyot amaliyotida qo‘llanilishiga ruxsat etilgan dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika Davlat ro‘yxatidan o‘tmaganligi aniqlangan.
Yuqoridagi holatlar bo‘yicha Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining "Neo-Madina-pharm" MCHJga tegishli dorixonaga 2023 yil 3 aprel kuni berilgan 072216-sonli litsenziyani bekor qilish haqida Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudiga kiritgan daʼvo arizasi sudning tegishli hal qiluv qarori bilan qanoatlantirildi va "Neo-Madina-pharm" MCHJga berilgan litsenziya bekor qilindi.
Eslatib o‘tamiz, "Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risida yagona nizom"ga muvofiq, dori vositalari va tibbiy buyumlarni muvofiqlik sertifikatlarisiz saqlash va (yoki) realizatsiya qilish - faoliyat uchun berilgan litsenziyaning amal qilishi belgilangan tartibda to‘xtatilishiga olib keladigan, litsenziya talablari va shartlarini qo‘pol ravishda buzilishi hisoblanadi.
Amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq, qonun hujjatlari buzilishi shu jumladan dori vositalari va tibbiyot buyumlarining narxini shakllantirish tartibi qo‘pol buzilganligi oqibatida litsenziyasi tugatilgan dorixonalar manzillari va qonun buzilishlariga bevosita aloqador xodimlar (provizorlar, farmatsevtlar)ning yagona reyestri Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi tomonidan yuritilib kelinmoqda.

Приняты меры по отнощению к ООО «Neo-Madina-pharm», нарушившему лицензионные требования
По результатам проверки, проведенной в аптеке специалистами отдела фармацевтического лицензирования на основании обращения гражданина, принадлежащей ООО «Neo-Madina-pharm», расположенной во 2-м большом Чиланзорском МСГ, 2-й район, 4-й дом, г. д. 13 Чиланзорского района города Ташкента установлено, что в данной аптеке 4 вида лекарственных средств не оформлены сертификатами соответствия, а 7 видов лекарственных средств не прошли Государственный реестр лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, допущенных к использованию в современной медицинской практике.
На основании вышеизложенных обстоятельств был подан иск Центра по безопасности фармацевтической продукции в Ташкентский межрайонный экономический суд об аннулировании лицензии №072216, выданной 3 апреля 2023 года аптеке, принадлежащей ООО «Neo-Madina-pharm». Иск был удовлетворен соответствующим решением суда. Лицензия, выданная ООО «Neo-Madina-pharm», аннулирована.
Напоминаем, что в соответствии с «Единым положением о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы» действие лицензии, хранение и (или) реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения без сертификатов соответствия является грубым нарушением лицензионных требований и условий, что влечет за собой приостановление действия лицензии, выданной на данную деятельность.
В соответствии с действующими нормативными документами ведется единый реестр адресов аптек, лицензия которых прекращена в результате нарушения нормативных документов, в том числе грубого нарушения порядка формирования цены на лекарственные препараты и изделия медицинского назначения, и работников ( провизоры, фармецевты), непосредственно связанные с нарушениями законодательства, ведутся Центром безопасности фармацевтической продукции.