Markaz va NIKOM o'rtasida o'zaro hamkorlik memorandumi imzolandi
Maʼlumot uchun, Koreya tibbiyotini rivojlantirish milliy instituti (NIKOM) Koreya tibbiyot sanoatining innovatsion o‘sishini hamda standartlashtirish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib boradi. Shu bilan birga milliy tibbiy sug‘urta qamrovini kengaytirish, koreys tibbiyotidan foydalanish tizimini takomillashtirish va uni jahon bozorida raqobatbardoshligini oshirish bo‘yicha bir qator vazifalarni amalga oshiradi.
Muloqot avvalida NIKOM direktori Baik Yousang bugungi uchrashuv uchun o‘z minnatdorligini bildirib, kompaniya delegatsiyasining yurtimizga tashrifidan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston va Koreya o‘rtasida sohada, jumlada xalq tabobati yo‘nalishida hamkorlikni yana-da kengaytirish ekanligini maʼlum qildi.
Markaz rahbari Agzam Nartayev farmatsevtika, xalq tibbiyoti sohasida hamkorlik qilish, o‘zaro bilim va tajriba almashish tomonlar uchun muhim ekanligini taʼkidlab, soha qonunchiligini takomillashtirish, zamon talablariga javob beradigan malakali kadrlar tayyorlash va zamonaviy texnik bazani shakllantirish yuzasidan o‘z takliflarini bildirdi.
Baik Yousang ushbu yo‘nalishlarda rivojlanishi muhimligi, hamda Koreya tajribasida ohirgi o‘n yillik davomida ko‘p qiyinchiliklarni yengib o‘tilgani va bu tajribalar bilan O‘zbekiston tomoniga o‘rtoqlashishi haqida maʼlum qildi. shuningdek, NIKOM rahbari mamlakatimiz hududida o‘sadigan dorivor o‘simliklar asosida tayyorlangan dori vositalarini namoyish qildi.
Muloqot yakunida xalq tabobati yo‘nalishida o‘zaro hamkorlikni boshlash maqsadida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va Koreya tibbiyotini rivojlantirish milliy instituti (NIKOM) o‘rtasida anglashuv memorandumi imzolandi.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Центром и NIKOM
Директор Центра безопасности фармацевтической продукции Агзам Нартаев встретился с представителями делегации во главе с директором Национального института развития корейской медицины (NIKOM) Байком Юсаном.
Для информации: Национальный институт развития корейской медицины (NIKOM) проводит исследования и разработки для инновационного роста и стандартизации корейской медицинской промышленности. При этом реализуется ряд задач по расширению охвата национального медицинского страхования, совершенствованию системы использования корейской медицины и повышению ее конкурентоспособности на мировом рынке.
В начале диалога директор NIKOM Баик Ёусанг выразил благодарность за сегодняшнюю встречу и сообщил, что целью визита делегации компании в нашу страну является дальнейшее расширение сотрудничества между Узбекистаном и Кореей в сфере, в том числе народной медицины.
Руководитель центра Агзам Нартаев подчеркнул, что для сторон важно сотрудничество в области фармацевтики, народной медицины, обмен взаимными знаниями и опытом, и высказал предложения по совершенствованию законодательства отрасли, подготовке квалифицированных кадров, соответствующих требованиям времени и формированию современной технической базы.
Баик Ёусанг сообщил о важности развития в этих направлениях, а также о том, что за последнее десятилетие в Корее было преодолено множество трудностей, и он поделится этим опытом с Узбекистаном. Также глава NIKOM продемонстрировал лекарственные препараты, приготовленные на основе растений, произрастающих на территории Узбекистана.
По итогам диалога был подписан меморандум о взаимопонимании между Центром безопасности фармацевтической продукции и Национальным институтом развития корейской медицины (NIKOM) с целью начала взаимного сотрудничества в сфере народной медицины.