Davlat markazining Samarqand viloyatidagi shoʻba korxonasi xodimlari bilan uchrashuv tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 2 apreldagi “Dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi 149-sonli karoriga muvofiq joriy etilayotgan, dori vositalari va tibbiy buyumlarni raqamli markirovkalash ishlari yuzasidan joriy yilning 19 sentyabr sanasida “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi”ning Samarqand viloyatidagi shoʻba korxonasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida Davlat markazining Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini raqamli markirovkalash bo‘limi yetakchi mutaxassisi Iskandar Inogamov tomonidan mazkur korxonada faoliyat yuritayotgan xodimlarga:
mahalliy ishlab chiqaruvchilarga dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tartibi joriy qilingan kundan boshlab, majburiy raqamli markirovkalash tartibi joriy qilingan kunga qadar ishlab chiqarilgan dori vositalari va tibbiy buyumlarni (qadoqda ko‘rsatilgan sana) raqamli markirovkalanmagan holda 90 kun ichida sertifikatsiyadan o‘tkazishga;
- xorijiy ishlab chiqaruvchilarga dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tartibi joriy qilingan kunga qadar ishlab chiqarilgan (qadoqda ko‘rsatilgan sana) va raqamli markirovkalanmagan mahsulotni 180 kun ichida sertifikatsiyadan o‘tkazish hamda “erkin muomalaga chiqarish (import)” bojxona rejimiga rasmiylashtirishga ruxsat berilganligi yuzasidan batafsil tushuntirish berildi.
Shuningdek, Davlat markazining Samarqand viloyat shoʻba korxonasi Sertifikatlashtirish organi va Sinov markazi mutaxassilari tomonidan berilgan savollarga atroflicha javoblar berildi.

Состоялась встреча с представителями Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра
20.09.2022 4409
19 сентября текущего года организована встреча со специалистами Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, на которой рассмотрены вопросы внедрения системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 апреля 2022 года №149 «О введении обязательной системы цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения».
В ходе встречи ведущим специалистом отдела цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения Государственного центра Искандаром Иногамовым даны пояснения о том, что дано разрешение:
— местным производителям в течение 90 дней со дня введения процедуры обязательной цифровой маркировки пройти сертификацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения (дата указана на упаковке) и без цифровой маркировки, произведенных до даты введения процедуры обязательной цифровой маркировки;
—иностранным производителям в течение 180 дней со дня введения процедуры обязательной цифровой маркировки пройти сертификацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения (дата указана на упаковке) и без цифровой маркировки, произведенных до даты введения процедуры обязательной цифровой маркировки, а также оформить таможенный режим «вывод в свободное обращение (импорт)».
Также, были даны подробные ответы на вопросы, заданные экспертами Органа по сертификации и Испытательного центра Самаркандского областного дочернего предприятия Государственного центра.