Tibbiyot sohasida Singapur tajribasi o‘rganildi
Hujayra texnologiyasi asosida ishlab chiqariladigan biotexnologiya dori vositalarini qo‘llashda Singapur tajribasini o‘rganish va uni yurtimizda keng tatbiq etish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi va Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mas’ullaridan iborat delegatsiya ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Dastlab, vakillarimiz Singapur onkologiya instituti milliy universiteti (NCIS)ga tashrif buyurib, sohadagi ilg‘or tadqiqotlar, klinik amaliyot va ta’lim tizimidagi yutuqlar bilan yaqindan tanishdi. Muloqot davomida mehmonlarga hujayra terapiyasining zamonaviy usullari, CAR-T, NK- va DK-hujayra terapiyasi, shuningdek, gen injenerligi asosidagi texnologiyalar yordamida maqsadli davolash usullari haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng, Advanced Cell Therapy and Research Institute Singapore (ACTRIS) markazida sohada qo‘llaniladigan dori vositalarini tayyorlash, ishlab chiqarish va sifat nazorati usullari o‘rganildi. Shu bilan birga, mazkur dori vositalari uchun joriy etilgan GMP standartlari talablari va tegishli reglamentlar bilan yaqindan tanishildi. So‘ngra, Esco Lifesciences Group kompaniyasining hujayra texnologiyasi asosidagi biotexnologiya dori vositalarini GMP standarti talablariga muvofiq ishlab chiqarish va ularning sifati nazoratida qo‘llaniladigan texnologik, sinov va o‘lchov vositalari ko‘rib chiqildi.
Shu bilan bir qatorda, GENE OASIS PTE kompaniyasi tomonidan mutaxassislarimiz uchun hujayra terapiyasida qo‘llaniladigan innovatsion dori vositalarini yaratish va amaliyotga joriy etish jarayonlari bilan tanishish imkoni yaratildi.
Shuningdek, safar davomida O‘zbekiston va Singapur o‘rtasida onkologik kasalliklarni davolashda hujayra terapiyasi sohasidagi ilg‘or yutuqlarni birgalikda o‘rganish, yangi davolash usullarini mamlakatimizda joriy etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Muloqotlar yakunida ilmiy, amaliy va tibbiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish hamda yangi istiqbollarni belgilashga qaratilgan takliflarni ishlab chiqish yuzasidan kelishib olindi.

Ознакомление с передовым опытом Сингапура в области биомедицинских клеточных продуктов
В целях изучения передового опыта Сингапура в применении биотехнологических лекарственных средств, разработанных на основе клеточных технологий, и их возможного внедрения в Республике Узбекистан делегация Министерства  здравоохранения и Центра безопасности фармацевтической продукции посетила Сингапур.
В рамках визита делегация посетила Национальный институт онкологии при Национальном университете Сингапура (NCIS), где ознакомилась с передовыми исследованиями, клиническими практиками и образовательными программами в сфере онкологии. В ходе встреч специалисты получили подробную информацию о современных методах клеточной терапии, включая CAR-T, NK- и DK-клеточную терапию, а также о применении технологий генной инженерии для разработки таргетных методов лечения.
Далее в Advanced Cell Therapy and Research Institute Singapore (ACTRIS) были изучены ключевые этапы подготовки, производства и контроля качества биомедицинских клеточных продуктов. Делегация также ознакомилась с требованиями GMP-стандартов и нормативно-правовой базой, регулирующей эту сферу в Сингапуре. В ходе посещения Esco Lifesciences Group специалисты изучили технологические, испытательные и измерительные методы, применяемые при производстве биотехнологических препаратов на основе клеточных технологий в соответствии с международными стандартами GMP.
Кроме того, в GENE OASIS PTE были рассмотрены процессы разработки инновационных лекарственных средств для клеточной терапии, их внедрение в клиническую практику и регуляторные аспекты применения.
В рамках визита состоялись обсуждения перспектив двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром в области клеточной терапии для лечения онкологических заболеваний. Особое внимание было уделено вопросам обмена опытом, изучению передовых достижений в данной сфере и внедрению новых методов лечения в медицинскую практику Республики Узбекистан.
По итогам встреч достигнуты договоренности о дальнейшем развитии научного, практического и регуляторного сотрудничества, а также о разработке совместных инициатив и перспективных направлений взаимодействия.