Markaz laboratoriyasi ishchi patogen shtamm mikroorganizmlari bilan ishlash va ularni saqlash uchun navbatdagi maxsus ruxsatnomalarni oldi
14.02.2025 2537
Markaz laboratoriyasi ishchi patogen shtamm mikroorganizmlari bilan ishlash va ularni saqlash uchun navbatdagi maxsus ruxsatnomalarni oldi
Yurtimizda aholi salomatligini muhofaza qilish, biologik xavfsizlikni ta’minlash hamda farmatsevtika sohasida ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda sohaga doir xalqaro talab va standartlarga muvofiqlikni ta’minlash, markaz laboratoriyalarining imkoniyatlarini yanada kengaytirish yuzasidan tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Kuni kecha, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining “Vaksina, zardob preparatlari va mikrobiologik tahlil” laboratoriyasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining markaziy apparati Biologik xavfsizlik qoidalariga amal qilinishini nazorat qiluvchi markaziy komisiyasi tomonidan III-IV guruhga mansub ishchi patogen shtamm mikroorganizmlari bilan ishlash hamda ularni saqlash uchun navbatdagi №21, №62 sonli ruxsatnomalarni oldi.
Ushbu ruxsatnomalar respublikamizda yuqumli kasalliklarga qarshi samarali chora-tadbirlar ko‘rish, vaksinalar hamda immunobiologik preparatlar sifatini nazorat qilish tizimini yanada takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Hozirgi global tahdidlar davrida biologik xavfsizlikni ta’minlash masalasi nafaqat soha mutaxassislari, balki jamoatchilik uchun ham dolzarbdir.

Лаборатория центра получила очередные специальные разрешения на работу с рабочими патогенными штаммами микроорганизмов и их хранение
14.02.2025 534
В нашей стране уделяется особое внимание охране здоровья населения, обеспечению биологической безопасности и развитию научных исследований в сфере фармацевтики. В этих целях реализуются системные меры по обеспечению соответствия международным требованиям и стандартам, а также по дальнейшему расширению возможностей лабораторий центра.
Лаборатория «Вакцины, сывороточные препараты и микробиологический анализ» Центра безопасности фармацевтической продукции получила очередные разрешения №21 и №62 от Центральной комиссии по контролю за соблюдением правил биологической безопасности Центрального аппарата Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан. Эти разрешения позволяют лаборатории работать с рабочими патогенными штаммами микроорганизмов  (III-IV группы патогенности) осуществлять их хранение.
Получение данных разрешений имеет важное значение для эффективного принятия мер против инфекционных заболеваний в стране, а также для дальнейшего совершенствования системы контроля качества вакцин и иммунобиологических препаратов. В условиях современных глобальных угроз вопрос обеспечения биологической безопасности является актуальным не только для специалистов отрасли, но и для общества в целом.