AQSH Farmakopeyasi (USP) bilan hamkorlik bitimi imzolandi
Bugun Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov USPʻning Yaqin Sharq va Afrika xududi Tartibga solish masalalari va davlat siyosati boʻyicha mintaqaviy rahbari Zakiya Al-Kurdi bilan uchrashdi.
Unda tomonlar xalqaro hamkorlik istiqbollari, farmatsevtika mahsulotlari sifatini nazorat qilish tizimini takomillashtirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish masalalarini muhokama qildi.
Shuningdek, Zakiya Al-Kurdi Markazning zamonaviy jihozlangan laboratoriyalari faoliyati bilan yaqindan tanishdi hamda laboratoriyalarda farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi va sifatini aniqlash boʻyicha amalga oshirilayotgan ilmiy-texnik ishlarni yuqori baholab, mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
Uchrashuv yakunida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va AQSH Farmakopeyasi (USP) oʻrtasida hamkorlik bitimi imzolandi. Ushbu bitim bilan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi AQSH Farmakopeyasi (USP)ning Regulyatorlar uchun imtiyozli foydalanish (PAR) dasturiga aʼzo boʻldi.
Bu esa USP taqdim etadigan resurslar va mahsulotlardan imtiyozli foydalanish, AQSH Farmakopeyasi bilan foydalanish, USP Education platformasiga ulanish hamda AQSHning huquqiy hujjatlari, jumladan Food Chemicals Codex va USP Dictionaryʻdan foydalanish huquqini beradi.

Подписано соглашение о сотрудничестве с Фармакопеей США (USP)
Сегодня директор Центра безопасности фармацевтической продукции Алишер Темиров встретился с Закией Аль-Курди, региональным руководителем USP по вопросам регулирования и государственной политики на Ближнем Востоке и в Африке.
Стороны обсудили перспективы международного сотрудничества, совершенствования системы контроля качества фармацевтической продукции и внедрения современных технологий.
Также Закия Аль-Курди ознакомилась с деятельностью современно оборудованных лабораторий Центра и пообщался со специалистами, высоко оценив научно-техническую работу, проводимую в лабораториях по обеспечению безопасности и качества фармацевтической продукции.
По итогам встречи было подписано соглашение о сотрудничестве между Центром безопасности фармацевтической продукции и Фармакопеей США (USP). Благодаря этому соглашению Центр безопасности фармацевтической продукции стал участником программы преференциального доступа для регулирующих органов (PAR).
Это обеспечивает привилегированный доступ к ресурсам и продуктам USP, доступ к Американской Фармакопее, доступ к образовательной платформе USP Education и доступ к правовым документам США, включая Food Chemicals Codex и словарь USP Dictionary.