Markaz mutaxasssislari Belarus “Sog‘liqni saqlash tizimidagi ekspertizalar va tadqiqotlar markazi” faoliyati bilan tanishdi
28.11.2023 570
Xabar berganimizdek, shu kunlarda Sog‘liqni saqlash vaziri Amrillo Inoyatov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi xizmat safari bilan Belarus Respublikasida bo‘lib turibdi. Mazkur delegatsiya tarkibida Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining bir guruh mutaxassislari ham o'rin egallagan.
Vakillarimiz Minsk shahriga tashrif doirasida bugun, Belarus Respublikasining “Sog‘liqni saqlash tizimidagi ekspertizalar va tadqiqotlar markazi” Respublika unitar korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lumot uchun mazkur muassasa dori vositalari va tibbiyot buyumlari muomalasi sohasida muvofiqlashtirilgan siyosatni olib borish maqsadida 1997 yil, Belarus Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi buyrug’i bilan tashkil etilgan bo’lib, uning tuzilmasi 4 ta asosiy boʻlimni oʻz ichiga oladi: dori vositalari bilan taʼminlash boʻlimi, gigiyenik jihatdan tartibga solish va roʻyxatga olish boʻlimi, tibbiyot texnikasi boʻlimi hamda litsenziyalash va tekshirish boʻlimi.
Uchrashuv davomida xalqaro miqyosda, uzoq muddatli, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlik o‘rnatish, kadrlar malakasini oshirish va tajriba almashish, O‘zbekiston va Belarus Respublikalari sog‘liqni saqlash vazirliklarining dori vositalari, farmatsevtik substansiyalar, tibbiy mahsulotlar xavfsizligi, samaradorligi va sifatini taʼminlash borasidagi siyosatini amalga oshirish kabi soha rivojiga xizmat qiluvchi qator masalalar muhokama qilindi.
Vakillarimizning xizmat safari davom etmoqda. Delegatsiyamiz ertaga, Minsk shahrida bo'lib o'tadigan “O‘zbekiston-Belarus sog‘liqni saqlash va tibbiyot taʼlimi kunlari”ga bag‘ishlangan forumda ishtirok etadi.

Специалисты центра ознакомились с деятельностью Белорусского «Центра экспертизы и исследований системе здравоохранения»
28.11.2023 3026
Как сообщалось ранее, делегация нашей страны во главе с министром здравоохранения Амрилло Иноятовым в настоящее время находится в Республике Беларусь с деловой поездкой. В составе делегации также приняла участие группа экспертов Центра безопасности фармацевтической продукции.
Наши представители ознакомились с деятельностью Республиканского унитарного предприятия Республики Беларусь «Центр экспертизы и исследований в системе здравоохранения» в рамках визита в город Минск.
Для сведения данное учреждение создано в 1997 году приказом Министерства здравоохранения Республики Беларусь в целях реализации согласованной политики в области обращения лекарственных средств и товаров медицинского назначения. В его структуру входят 4 основных управления: управление лекарственного обеспечения, отдел гигиенического регулирования и регистрации, отдел медицинской техники и отдел лицензирования и инспекции.
В ходе встречи обсуждены ряд вопросов, служащих развитию и налаживанию долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества на международном уровне, реализации политики министерств здравоохранения Республики Узбекистан и Беларуси по обеспечению безопасности, эффективности и качества лекарственных средств, фармацевтическич субстанций и изделий медицинского назначения.
Деловая поездка наших представителей продолжается. Завтра наша делегация примет участие в форуме, посвященном «Узбекско-Белорусским Дням здравоохранения и медицинского образования», который пройдет в Минске.