JSST “Defitelio” dori preparatining qalbakilashtirilgan seriyasi boʼyicha ogohlantirdi
Butun jahon Sogʼliqni saqlash tashkiloti Birlashgan Аrab Аmirliklari (2022 yil noyabrь) va Qirgʼizistonda (2023 yil mart) muomalada boʼlganligi aniqlangan “Defitelio” (natriy defibrotid) dori preparatining qalbakilashtirilgan seriyalaridan ogoh boʼlishga chaqirdi. “Gentium Srl” korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan mazkur dori vositasi haqida JSST 2023 yil 11 apreldagi 3/2023-sonli ogohlantirish axborotida maʼlum qilgan.
“Defitelio” preparatini ishlab chiqaruvchi kompaniyaning tushuntirishi boʼyicha oʼramda qalbaki preparatning quyidagi belgisi qayd etilgan: “АQShda ishlab chiqarilgan namuna qadoqlarida seriya raqami 19G19A/yaroqlilik 01/2025 koʼrsatilgan; ayni paytda flakonda esa qalbaki boshqa seriya raqami (M06B466E) aks ettirilgan.
Maʼlumot uchun, defibrotid – trombozga qarshi vosita boʼlib, gematopoetik oʼzak hujayralar transplantatsiyasi oʼtkazilayotgan kattalar va bolalarda venookklyuziv kasalliklarning ogʼir shakllarida qoʼllaniladi.
Shu oʼrinda Sogʼliqni saqlash vazirligi huzuridagi “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” “Defitelio” (natriya defibrotid) dori preparati boʼyicha tegishli oʼrganish ishlari olib borilganligini va bu borada yurtdoshlarimiz xavotirga tushmasliklari hamda mazkur axborotni notoʼgʼri talqin qilmasliklarini soʼraydi.
“Defitelio” dori vositasi Oʼzbekiston Respublikasida davlat roʼyxatidan oʼtkazilmagan boʼlib, sogʼliqni saqlash tashkilotlari mutaxassislari (gematologlar, onkologlar, farmatsevtlar) “Gentium Srl.” tomonidan ishlab chiqarilgan “Defitelio” (natriy defibrotid) qalbakilashtirilgan dori preparatining M06B466E seriyasini qoʼllamasligi talab etiladi. Sababi, mazkur qalbakilashtirgan preparat yurtimizga noqonuniy yoʼllar bilan kirib kelgan boʼlishi mumkin.
Eslatib oʼtamiz, "Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati toʼgʼrisida"gi Qonunining 23-moddasiga muvofiq, sifatsiz, qalbakilashtirilgan, Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilmagan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni, shuningdek Oʼzbekiston Respublikasida roʼyxatdan oʼtkazilgan dori vositalarining gʼayri qonuniy nusxalarini realizatsiya qilish maqsadida saqlash, tashish taqiqlanadi.
Hurmatli yurtdoshlar! Agar sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalari aylanmasi bilan bogʼliq noqonuniy harakatlarga duch kelsangiz, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining (71) 233-1007 “Ishonch telefoni”ga murojaat qilishingizni soʼraymiz.
Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi axborot xizmati

❗️Внимание: ВОЗ предупредила о фальсифицированной серии лекарственного препарата “Defitelio”
Как сообщил изготовитель данного препарата, на упаковке образца США указан номер серии 19G19A / срок годности 01/2025; при этом на флаконе указан другой номер серии (M06B466E), который является поддельным.
Для справки: дефибротид — противотромбозное средство, показанное при тяжелых формах веноокклюзионной болезни у взрослых и детей, проходящих трансплантацию гемопоэтических стволовых клеток.
Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан сообщает о проведении соответствующего изучения по лекарственному препарату “Defitelio”(натрия дефибротида) и просит наших соотечественников не волноваться по этому поводу и правильно толковать данную информацию.
“Defitelio” не зарегистрирована в Республике Узбекистан, в связи с чем специалисты медицинских организаций(гематологи, онкологи, фармацевты) требуют не использовать серию М06Б466Е фальсифицированного лекарственного препарата “Defitelio” (натрия дефибротида), изготовителем которого является компания “Gentium Srl.” Поскольку фальсифицированный препарат мог быть завезен в нашу страну незаконным путем.
Напоминаем, что в соответствии со статьей 23 Закона Республики Узбекистан «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности» запрещается хранение, перевозка недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств в целях реализации.
Дорогие соотечественники! Если вы стали свидетелями незаконных действий, связанных с оборотом недоброкачественных и фальсифицированных лекарственных препаратов, просим вас сообщать о них по номеру (71) 233-1007 «телефона доверия» Департамента по борьбе с экономическими преступлениями.