COVID-19 sharoitida gidroksiklorokin (plaquenil) dan foydalanish. QT intervalining uzayish xavfi va dorilarning o'zaro ta'siri
14.08.2020 24110
Hurmatli sog'liqni saqlash mutaxassisi,
Sanofi, Dori vositalari, tibbiy asboblar va tibbiy asbob -uskunalar ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazining Farmakologiya qo'mitasi bilan kelishilgan holda, sizga Plaquenil (gidroksiklorokin) dan foydalanish bo'yicha quyidagi muhim ma'lumotlar haqida xabar beradi:
Qisqa ma'lumot
• Gidroksiklorokin dunyoning hech bir mamlakatida COVID-19 ni davolashda foydalanish uchun ro'yxatga olinmagan. Shuning uchun, COVID-19 uchun gidroksiklorokinning har qanday ishlatilishi etiketkasiz foydalanish hisoblanadi.
• Tibbiyot xodimlariga gidroksiklorokinni COVID-19 bilan kasallangan bemorlarni davolash uchun tasdiqlangan ko'rsatkichlardan tashqarida ishlatmaslik tavsiya qilinadi.
• Ma'lumki, gidroksiklorokinni qo'llash QT intervalining uzayishiga olib kelishi mumkin va xavf omillari bo'lgan bemorlarda yurak aritmi, shu jumladan pirouette tipidagi aritmiya rivojlanishiga olib kelishi mumkin. QT intervalining uzayish zo'ravonligi gidroksiklorokin kontsentratsiyasining oshishi bilan ham oshishi mumkin. QT oralig'ini uzaytiradigan boshqa dorilar, masalan, azitromitsin bilan bir vaqtda gidroksiklorokinni qo'llash bunday asoratlar xavfini oshirishi mumkin.
• So'nggi paytlarda QT oralig'ining jiddiy va hayotga xavf tug'diradigan holatlari, "pirouette" tipidagi aritmiyalar, senkop, to'satdan yurak tutilishi, to'satdan yurak o'limi holatlari sonining sezilarli o'sishi kuzatilmoqda, bu bir vaqtning o'zida foydalanish bilan bir vaqtga to'g'ri keladi. QT oralig'ini uzaytiradigan boshqa dorilar bilan gidroksiklorokin, masalan, azitromitsin.
• Bizning tavsiyalarimizga qaramay, COVID-19 bilan og'rigan bemorlarni davolash uchun gidroksiklorokinni belgilashni tanlagan sog'liqni saqlash xodimlari, ayniqsa, xavf omillari bo'lgan bemorlarda ehtiyot bo'lishlari kerak (gidroksiklorokinni QT oralig'ini uzaytiradigan boshqa dorilar bilan bir vaqtda qo'llash, ba'zi mikroblarga qarshi vositalar, shu jumladan azitromitsin kabi) kasalxonada EKGni kuzatish tavsiya etiladi.
Tavsiya etilgan xavfsizlik va samaradorlik uchun zarur shartlar
17 iyun kuni JSST COVID-19da HCQ samaradorligi yo'qligi sababli SOLIDARITY klinik sinovini to'xtatishga qaror qildi. Buyuk Britaniyada RECOVERY tadqiqotlari avval ham shu sabablarga ko'ra to'xtatilgan edi. FDA, shuningdek, Amerika Qo'shma Shtatlarida HCQ uchun vaqtinchalik ruxsatni bekor qildi.
2020 yil 19 -iyun Novartis bemorlarni ishga qabul qilish qiyin bo'lganligi sababli HCQ yordamida o'tkazilgan klinik tadqiqotlar muddatidan oldin tugatilganini e'lon qildi va shunga ko'ra, bu tadqiqotning iloji yo'q edi. 2020 yil 20 -iyun kuni NIH homiyligidagi ORHID sinovi muddatidan oldin to'xtatildi.
2020 yil 22 -iyun kuni Sanofi HCQ bo'yicha ikkita tadqiqotni to'xtatishga qaror qildi, chunki yangi bemorlarni ishga jalb qilish muammolari va shu sababli ushbu tadqiqotlarni o'z vaqtida yakunlay olmaslik. Ushbu 2 ta tadqiqot muddatidan oldin tugatilganida, preparatni qo'llashda xavfsizlik muammolari aniqlanmagan, ammo mavjud ma'lumotlarga asoslanib, COVID-19da preparatning samaradorligini baholash mumkin emas.
Gidroksiklorokinning yarim umri 30 dan 60 kungacha.
Ma'lumki, ba'zi bemorlarda gidroksiklorokin QT oralig'ini dozaga bog'liq holda uzaytiradi. Bu xavf ko'plab omillarga bog'liq va QT oralig'ini uzaytiradigan boshqa dorilar bilan, xususan, IA va III sinf antiaritmiklar, trisiklik antidepressantlar, antipsikotiklar, ba'zi mikroblarga qarshi vositalar (masalan, azitromitsin) bilan bir vaqtda qo'llash natijasida kuchayadi. ba'zi bir qator davlatlar bilan:
• yurak kasalligi, yurak etishmovchiligi, miokard infarkti;
• bradikardiya, yurak urish tezligi daqiqada 50 martadan kam;
• qorincha ritmining buzilishi;
• tuzatilmagan gipokalsemiya, gipokaliemiya va / yoki gipomagnezemiya.
• Preparatni jigar yoki buyrak kasalligi bo'lgan bemorlarga ehtiyotkorlik bilan ishlatish kerak, bunda gidroksiklorokinning dozasini pasaytirish talab qilinishi mumkin.
So'nggi bir necha oy ichida, COVID-19 davolash paytida, Sanofi Global farmatsevtika bo'limiga QT intervalining uzayishi, pirouette aritmiyasi, senkop, yurakning to'satdan to'xtab qolishi va to'satdan yurak o'limi haqida jiddiy va hayot uchun xavfli holatlar to'g'risida ko'plab xabarlar keldi. . Ko'pgina hollarda, gidroksiklorokin QT oralig'ini uzaytiradigan boshqa dorilar bilan bir vaqtda ishlatilgan (masalan, azitromitsin). Bemorlarning ko'pchiligi gidroksiklorokinni to'xtatgandan so'ng semptomlar regressiyasini boshdan kechirishdi.
Vaziyatning jiddiyligi sababli, gidroksiklorokinni etiketkadan tashqari ishlatish qarorini ehtiyotkorlik bilan o'lchash va uni boshqa dorilar bilan birgalikda ishlatish kerak.
Atami, QT oralig'ini uzaytirishi, quyidagi sharoitlarda, shifoxona sharoitida shifokor nazorati ostida o'tkazilishi kerak:
• mumkin bo'lgan gidroksiklorokinning eng past dozasidan foydalanish,
• davolashning boshida va davomida kardiologik monitoring,
• kaliy va magniy miqdorini muntazam nazorat qilish,
• QT oralig'ining davomiyligi 60 ms dan oshishi yoki QTc mutlaq qiymati> 500 msn bilan gidroksiklorokinni to'xtatish.
Yomon hodisalar haqida xabarlar
Dori -darmonni ro'yxatga olinmagan ko'rsatmaga muvofiq ishlatish, nojo'ya hodisalar, dozani oshirib yuborish va preparatni qabul qilishda xatolar to'g'risida ma'lumot farmakologiya qo'mitasiga farmkomitet@minzdrav.uz elektron manziliga yoki 100002, Toshkent, st. Ozod, K. Umarovning o'tish joyi, 16 yoki Sanofi kompaniyasiga Uzbekistan.Pharmacovigilance@sanofi.com elektron pochta orqali yoki +998 90 977-14-30 telefon orqali.
Agar sizda Plaquenil-dan tibbiy maqsadlarda foydalanish bo'yicha qo'shimcha savollaringiz bo'lsa, Sanofi tibbiy ma'lumot xizmatiga +998 90-990-87-48 telefon raqamiga murojaat qilishingiz yoki https://www.sanofi.uz/ru/kontakt.
Sanofi https://www.sanofi.uz/ru/our-products veb-saytida dori vositalarining o'zaro ta'siri va ehtiyot choralari haqida yangi ma'lumotlarni o'z ichiga olgan Plaquenil-dan tibbiy foydalanish bo'yicha yo'riqnoma bilan tanishishingiz mumkin.

Применение гидроксихлорохина (Плаквенил) в контексте COVID-19. Риск удлинения интервала QT и лекарственного взаимодействия
14.08.2020 24496
Уважаемый специалист здравоохранения,
Компания Санофи по согласованию с Фармакологическим комитетом «Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» информирует Вас о следующих важных данных в отношении применения препарата Плаквенил (гидроксихлорохин):
Краткая информация
• Гидроксихлорохин не зарегистрирован для применения в лечении COVID-19 ни в одной стране мира. В связи с этим любое применение гидроксихлорохина при COVID-19 является применением вне зарегистрированных показаний (off-label).
• Специалистам здравоохранения не рекомендуется применять гидроксихлорохин вне зарегистированных показаний для лечения пациентов с COVID-19.
• Известно, что применение гидроксихлорохина может вызывать удлинение интервала QT и приводить к развитию нарушений ритма сердца, включая аритмии типа «пируэт» у пациентов с факторами риска. Выраженность удлинения интервала QT может также усиливаться с увеличением концентрации гидроксихлорохина. Риск такого осложнения может усугубляться при одновременном применения гидроксихлорохина с другими лекарственными средствами, удлиняющими интервал QT, например, азитромицином.
• В последнее время наблюдается существенный рост количества случаев серьезного и угрожающего жизни удлинения интервала QT, аритмий типа «пируэт», синкопальных состояний, внезапной остановки сердца, внезапной сердечной смерти, которые совпадают по времени с одновременным применением гидроксихлорохина с другими лекарственными средствами, удлиняющими интервал QT, например, азитромицином.
• Специалистам здравоохранения, которые, несмотря на наши рекомендации, приняли решение назначить  гидроксихлорохин вне зарегистрированных показаний  для лечения пациентов с COVID-19 следует соблюдать осторожность.В частности, у пациентов с факторами риска (одновременное применение гидроксихлорохина с другими лекарственными средствами, удлиняющими интервал QT, такими как некоторые противомикробные средства, включая азитромицин) рекомендован мониторинг ЭКГ в условиях стационара.
Предпосылки для данной рекомендации по безопасности и эффективности
17 июня ВОЗ решила приостановить клиническое исследование SOLIDARITY в связи с отсутствием эффективности применения HCQ при COVID-19.  Ранее было прекращено исследование RECOVERY в Великобритании по тем же причинам. Агентство FDA также отозвало временное разрешение на применение HCQ в Соединеннқх Штатах Америки.
19 июня 2020г. компания Novartis объявила преждевременное прекращение своего клинического исследования с применением HCQ в связи с трудностями набора пациентов и соответственно невыполнимостью исследования. 20 июня 2020 г. было преждевременно остановлено исследование ORHID, спонсируемое Национальным институтом здоровья NIH.
22 июня 2020 г. компания Sanofi приняла решение прекратить проведение двух собственных HCQ исследований, из-за проблем по набору новых пациентов в исследование, и, в связи с этим невозможностью своевременно закончить данные исследования. На момент преждевременного прекращения 2-х этих исследований, никаких проблем по безопасности при применении препарата не установлено, но провести оценку по эффективности применения препарата при COVID-19 на основании имеющихся данных не представляется возможным.
Гидроксихлорохин имеет длительный период полувыведения, достигающий от 30 до 60 дней.
Известно, что гидроксихлорохин дозозависимо удлиняет интервал QT у некоторых пациентов. Этот риск зависит от множества факторов и усугубляется при одновременном применении гдроксихлорохина с другими лекарственными средствами, удлиняющими интервал QT, в частности антиаритмическими средствами IA и III классов, трициклическими антидепрессантами, антипсихотическими препаратами, некоторыми антимикробными средствами (например, азитромицином), а также при некоторых сопутствующих состояниях:
• заболевания сердца, сердечная недостаточность, инфаркт миокарда;
• брадикардия с частотой сердечных сокращений менее 50 ударов в минуту;
• желудочковые нарушения ритма;
• нескорректированная гипокальциемия, гипокалиемия и (или) гипомагниемия.
Препарат следует применять с осторожностью у пациентов с патологией печени или почек, у которых может потребоваться снижение дозы гидроксихлорохина.
В течение последних нескольких месяцев в условиях лечения COVID-19 глобальный отдел фармакобезопасности Санофи получил значительное количество уведомлений о серьезных и угрожающих жизни случаях удлинения интервала QT, аритмий типа «пируэт», синкопальных состояний, внезапной остановки сердца и внезапной сердечной смерти. В большинстве случаев гидроксихлорохин применялся одновременно с другими препаратами, удлиняющими интервал QT (например, азитромицином). У большей части пациентов наблюдалось обратное развитие симптомов после прекращения приема гидроксихлорохина.
В связи с серьезностью данной ситуации, решение о применении гидроксихлорохина вне зарегистрированных показаний должно быть тщательно взвешено, а его использование в сочетании с другими препаратами, удлиняющими интервал QT, должно проводиться под наблюдением врача в условиях стационара при соблюдении следующих условий:
• применение минимально возможной дозы гидроксихлорохина,
• кардиологический мониторинг в начале и в ходе лечения,
• регулярный миниторинг уровня калия и магния сыворотки крови,
• прекращение приема гидроксихлорохина при увеличении длительности интервала QT более чем на 60 мсек, или при абсолютном значении QTc >500 мсек.
Сообщения о нежелательных явлениях
Информация о применении препарата не по зарегистрированному показанию, нежелательных явлениях, передозировке и ошибках при приеме лекарственного препарата должна быть передана в Фармакологический комитет по электронному адресу: farmkomitet@minzdrav.uz или по адресу: 100002, г.Ташкент, ул. Озод, проезд К.Умарова, 16 или в компанию Санофи по электронному адресу Uzbekistan.Pharmacovigilance@sanofi.com или телефону +998 90 977-14-30.
При возникновении дополнительных вопросов по медицинскому применению препарата Плаквенил Вы можете обратиться в службу медицинской информации Санофи по телефону +998 90-990-87-48, либо оставить сообщение, заполнив форму обратной связи на нашем веб-сайте https://www.sanofi.uz/ru/contact.
Ознакомится с Инструкцией по медицинскому применению препарата Плаквенил, содержащей новую информацию о лекарственном взаимодействии и мерах предосторожности можно на сайте компании Санофи https://www.sanofi.uz/ru/our-products.