Sog‘liqni saqlash vazirligi Metrologiya xizmati tomonidan respublika hududlarida joylashgan xususiy tibbiyot muassasalarida tibbiy o‘lchash vositalarining holatini baholash va ularni belgilangan tartibda tekshiruvdan o‘tkazish ishlari rejali tarzda muntazam amalga oshirlib kelinmoqda.
Mazkur ishlar doirasida Navoiy viloyati Karmana tumanida joylashgan “GIYOH” xususiy klinikasida foydalanilayotgan tibbiy o‘lchash vositalari Metrologiya xizmatining malakali mutaxassislari tomonidan ko‘rikdan o‘tkazildi.
Tekshiruv jarayonida ichki a’zolar, suyaklar va yumshoq to‘qimalarning ko‘p qatlamli tasvirlarini olish imkonini beruvchi zamonaviy multispiral kompyuter tomografiyasi (MSKT), kuchli magnit maydon va radio to‘lqinlar asosida ishlovchi magnit-rezonans tomografiya (MRT) apparatlari, shuningdek, ultratovush tekshiruvi (UZI), elektrokardiografiya (EKG) qurilmalari, bemor monitorlari hamda laboratoriya analizatorlarining metrologik holati baholandi.
Shuningdek, klinika xodimlariga metrologiya xizmatiga oid amaldagi talablar, tibbiy jihozlardan to‘g‘ri foydalanish hamda ularni belgilangan muddatlarda metrologik tekshiruvdan o‘tkazib borishning ahamiyati yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.
Mazkur tadbirlar kuzlangan maqsad tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, o‘lchash natijalarining ishonchliligini ta’minlash hamda aholi salomatligini muhofaza qilishdan iborat.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 15 fevraldagi 112-son qaroriga muvofiq, tibbiyot tashkilotlarida foydalaniladigan o‘lchash funksiyalariga ega bo‘lgan barcha tibbiy texnikalar metrologik nazoratdan o‘tkazilishi lozim.
Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirining 2024 yil 7 oktabrdagi 313-sonli buyrug‘iga asosan, metrologiya tekshiruvdan o‘tkazilishi lozim bo‘lgan tibbiyot uchun mo‘ljallangan o‘lchash va sinov vositalarining ro‘yxatiga muvofiq, o‘rnatilgan tartibda metrologik tekshiruvdan o‘tkazilmagan o‘lchash va sinov vositalarining tibbiyot faoliyatida qo‘llanilishi taqiqlanadi.

В частной клинике «GIYOH» проведены метрологические проверки
Метрологической службой Министерства здравоохранения на плановой основе регулярно проводятся работы по оценке состояния медицинских средств измерений и их проверке в установленном порядке в частных медицинских учреждениях, расположенных на территории республики.
В рамках данных мероприятий медицинские средства измерений, используемые в частной клинике «GIYOH», расположенной в Карманинском районе Навоийской области, были проверены квалифицированными специалистами Метрологической службы.
В ходе проверки была оценена метрологическая пригодность современного мультиспирального компьютерного томографа (МСКТ), позволяющего получать многослойные изображения внутренних органов, костей и мягких тканей, аппаратов магнитно-резонансной томографии (МРТ), работающих на основе сильного магнитного поля и радиоволн, а также оборудования для ультразвукового исследования (УЗИ), электрокардиографии (ЭКГ), пациентских мониторов и лабораторных анализаторов.
Кроме того, для сотрудников клиники были проведены разъяснительные мероприятия по действующим требованиям метрологической службы, правилам правильной эксплуатации медицинского оборудования и важности своевременного проведения метрологических проверок в установленные сроки.
Основной целью данных мероприятий является повышение качества медицинских услуг, обеспечение достоверности результатов измерений и защита здоровья населения.
Напоминаем, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 февраля 2018 года № 112, все виды медицинской техники, используемой в медицинских организациях и обладающей измерительными функциями, подлежат обязательному метрологическому контролю.
Кроме того, согласно приказу Министра здравоохранения от 7 октября 2024 года № 313, в соответствии с перечнем средств измерений и испытательного оборудования медицинского назначения, подлежащих метрологической проверке, применение в медицинской деятельности средств измерений и испытаний, не прошедших метрологическую поверку в установленном порядке, запрещается.