Diqqat! Ogoh bo'ling
SSV huzuridagi "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi marakazi" davlat muassasasi barcha yurtdoshlarimiz va dorixona xodimlarini ogohlikka chaqirib, internet tamoqlari orqali onlayn sotilayotgan, (https://telegra.ph/file/d97d2472f83563c57cb8d.png) ozish uchun mo’ljallangan quyidagi mahsulotlarni realizatsiya qilish va saqlash taqiqlanishi haqida ma'lum qiladi:
▪️ "Reborn Ultimate"
▪️ "Lipotrim Ultra"
▪️ "Сексуальная фигура”
▪️ "Al-Sheikh"
▪️ "Fatzorb"
▪️ "Fatzorb Ultra"
▪️ "Fatzorb Plus"
▪️ "Spirulina"
▪️ "Arabic"
▪️ "Reduksin Layt"
▪️ "Kod S"
▪️ "Shafran diet"
▪️ "Gold Puma"
▪️ "Блокатор жира"
▪️ "Hot pepper"
▪️ "Ферментаиз"
▪️ "Липоксин для похудения"
▪️ "Куаймый Extra"
▪️ Slim ultra (Samyun Wan)
O‘zbekiston Respublikasi hududiga noqonuniy yo‘llar bilan kirib kelgan va Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda ashyoviy dalil sifatida olingan ushbu mahsulotlar Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi laboratoriyalarida tekshirilganda ularning tarkibida sibutramin moddasi mavjudligi aniqlandi.
Ta’kidlash joiz, mazkur modda Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 27 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar muomalasini tartibga solish to‘g‘risida”gi 818-son qarori bilan tasdiqlangan Kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxatiga kiritilgan bo'lib, lekin tarkibida sibutramin moddasi mavjud bo‘lgan yuqoridagi 19 turdagi mahsulot dori vositasi sifatida O‘zbekiston Respublikasida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmagan.
Eslatib o'tamiz, kuchli taʼsir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritganlik uchun qonunchiligimizda jinoiy javobgarlik belgilangan.

Внимание! Будьте бдительны
Государственное учреждение «Центр безопасности фармацевтической продукции» при Министерстве здравоохранения призывает всех наших соотечественников и сотрудников аптек быть внимательными и сообщает о запрете продажи и хранения следующих продуктов для похудения, которые продаются онлайн через Интернет:
▪️ "Reborn Ultimate"
▪️ "Lipotrim Ultra"
▪️ "Сексуальная фигура”
▪️ "Al-Sheikh"
▪️ "Fatzorb"
▪️ "Fatzorb Ultra"
▪️ "Fatzorb Plus"
▪️ "Spirulina"
▪️ "Arabic"
▪️ "Reduksin Layt"
▪️ "Kod S"
▪️ "Shafran diet"
▪️ "Gold Puma"
▪️ "Блокатор жира"
▪️ "Hot pepper"
▪️ "Ферментаиз"
▪️ "Липоксин для похудения"
▪️ "Куаймый Extra"
▪️ Slim ultra (Samyun Wan)
Данная продукция, незаконно попавшая на территорию Республики Узбекистан и изъятая в качестве вещественного доказательства в ходе оперативных мероприятий, проводимых правоохранительными органами, была исследована в лабораториях Центра безопасности фармацевтической продукции и в ней обнаружен сибутрамин.
Следует отметить, что данное вещество включено в перечень сильнодействующих веществ, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 27 сентября 2019 года № 818 «О регулировании оборота сильнодействующих веществ в Республике Узбекистан», но свыше 19 видов продукции, содержащей сибутрамин, не прошли государственную  регистрацию в качестве лекарственного средства в Республике Узбекистан.
Напоминаем, что нашим законодательством установлена уголовная ответственность за незаконный ввод в оборот сильнодействующих или токсичных веществ.