O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi tomonidan o'tkazilgan "Korruptsiya - milliy xavfsizlikka tahdid" mavzusida seminar.
21.11.2018 14012
Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi korrupsiyaga qarshi quyidagi ishlarni amalga oshirdi:
2018-2019 yillarga Korrupsiyaga qarshi amaliy harakat rejasi tasdiqlandi:
• farmatsevtika inspektsiyasining mas'ul xodimlari o'rtasida dori -darmonlarni chakana savdosini litsenziyalash, dori -darmonlarni ro'yxatga olish va muvofiqlik sertifikatini berish bo'yicha tizimli profilaktik va tushuntirish ishlari olib borilmoqda;
• zudlik bilan, har xil huquqbuzarlik holatlarida fuqarolarning murojaatlarini ko'rib chiqish uchun zarur choralar ko'rib chiqiladi va amalga oshiriladi.
• O'zbekiston 130 davlat bilan bir qatorda 2003 yil 31 oktyabrda qabul qilingan Xalqaro korruptsiyaga qarshi konventsiyaga qo'shildi.
Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashda maksimal samaraga erishish uchun nafaqat davlat organlari, balki barcha fuqarolar, shuningdek, davlat va jamoat tashkilotlarining umumiy sa'y -harakatlari zarur.

Агентством по развитию фармацевтической отрасли была проделана следующая работа по борьбе с коррупцией:
- был утвержден План практичесих действий по борьбе с коррупцией на 2018-2019 гг.;
- ведется системная профилактическая и разъяснительная работа среди ответственных сотрудников фарминспекции, лицензирования деятельности розничной продажи лекарственных средств, регистации лекарственных средств и выдачи сертификата соответствия;
- в срочном порядке рассматриваются и принимаются необходимые меры по обращениям граждан в случаях различных правонарушений.
Узбекистан, наряду со 130 странами, присоединяется к Международной Конвенции борьбы с коррупцией, которая была принята 31 октября 2003 г.
Для достижения максимального эффекта при профилактике и борьбе с коррупцией необходимы общие усилия не только государственных органов, но и ответственность как всех граждан, так и Государственных и общественных организаций.