Tibbiy amaliyotda giyohvand moddalarni iste'mol qilishni taqiqlash to'g'risida
"Dori vositalari, tibbiy asboblar va tibbiy asbob -uskunalarni ekspertiza va standartlashtirish davlat markazi" davlat unitar korxonasi in vitro tajribalarida fenspirid preparatining farmakologik xavfsizligi bo'yicha o'tkazilgan tadqiqotlar natijalari to'g'risida ma'lumot oldi. HERG yurak o'tkazuvchanlik tizimi kanallarining holati.
Xususan, EKG parametrlarini, shu jumladan QT oralig'ini o'lchab, gvineya cho'chqalarining izolyatsiya qilingan va to'ldirilgan yuraklari bo'yicha o'tkazilgan tajribalarda, qorinchalarning repolarizatsiyasi uzayganligi ko'rsatildi. Shuningdek, ushbu tadqiqotlar natijalari odamlarda xavfsizligi chegarasi past bo'lgan HERG kanallarining tormozlanishidan dalolat beradi, bu bemorlarga preparatni tavsiya etilgan va undan yuqori dozalarda qo'llashda ham shunga o'xshash natijalarga olib kelishi mumkinligini ko'rsatdi.
Olingan xavfsizlik ma'lumotlariga ko'ra, fenspiridning foydalari va xavflari nisbati nuqtai nazaridan, marketing ruxsatnomasi egasi fensperidga asoslangan dori-darmonlarini bozordan olib chiqishni taklif qiladi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining Fenspirid uchun dori -darmonlarni xalqaro monitoring qilish markazining ma'lumotlariga ko'ra, 600 ga yaqin nojo'ya ta'sirlar, shu jumladan yurak kasalliklari ko'rinishida: taxikardiya, sinus taxikardiyasi, ekstrasistol, qorincha fibrilatsiyasi, supraventrikulyar taxikardiya, aritmiyalar, paraksismal taxikardiya, ritm buzilishi. "torsade de pointes" ga ko'ra, koronar arteriyalarning spazmi, bradikardiya, yurak urishi, kardiomiopatiya va yuqumli miokardit.
Shu nuqtai nazardan, ehtiyot chorasi sifatida marketing ruxsatnomasi egasi butun dunyo bo'ylab fenspiridning marketing ruxsatnomasini bekor qilish to'g'risida ariza berishga qaror qiladi.
Faol modda fenspiridli dorivor mahsulot O'zbekiston Respublikasida bir qator xorijiy kompaniyalarda ro'yxatga olingan.
Shu munosabat bilan, Farmakologiya qo'mitasi yuqorida ko'rsatilgan ma'lumotlarni O'zbekiston Respublikasida fenspirid faol moddasi bo'lgan dori -darmonlarni ro'yxatdan o'tkazgan barcha ishlab chiqaruvchilarga, farmakologiya qo'mitasini qaror to'g'risida xabardor qilish talabi bilan yubordi.
"Polpharma S.A." kompaniyalaridan olingan. (Polsha), "Les Laboratoires Servier" (Frantsiya) "Erespal" qoplamali tabletkalari 80 mg, "Erespal" siropi 150 ml va "Sirep" siropi 2 mg / ml 150 ml "dori vositalarini ro'yxatdan o'tkazish guvohnomalarini bekor qilish to'g'risida. "Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy asbob -uskunalarni ekspertiza va standartlashtirish davlat markazi" DUK ekspert kengashining 18 fevraldagi qarori bilan
2019 yil (5 -sonli bayonnoma) ushbu dori vositalarini ro'yxatga olish guvohnomasi bekor qilindi va O'zbekiston Respublikasida tibbiy amaliyotda foydalanishga ruxsat berilgan Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy asboblar reestridan chiqarildi.
Shuningdek, biz Gedeon Rixterdan (Vengriya) 80 mg plyonkali qoplangan EPISTAT® (fenspirid) kengaytirilgan planshetlar bo'yicha qaror qabul qilish bilan bog'liq tartibga solish organining harakatlari to'g'risida hisobot oldik.

О запрещении применения препаратов в медицинской практике
В ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» поступила информация о результатах исследований по фармакологической безопасности лекарственного средства фенспирида в опытах in vitro, посвящённая оценке соотношения пользы и риска на состояние каналов проводящей системы сердца hERG.
В частности, в опытах на изолированных и перфузируемых сердцах морских свинок путем измерения показателей ЭКГ, в том числе интервала QT, было показана удлинение реполяризации желудочков. Было также отмечено, что результаты данных исследований указывают на ингибирование hERG-каналов с низким резервом безопасности и у человека, что свидетельствовало о возможности аналогичных результатов при применении препарата у пациентов в максимальной рекомендуемый и более высоких дозах.
По полученным данным по безопасности в части соотношения пользы и риска фенспирида держатель регистрационного удостоверения предлагает вывести с рынка своих препаратов на основе фенсперида.
По данным Центра ВОЗ по международному мониторингу лекарственных средств на фенспирид имеется около 600 сообщений о побочных действиях, в том числе кардиологические нарушения в форме: тахикардии, синусной тахикардии, экстрасистолии, фибрилляции желудочков, суправентрикулярной тахикардии, аритмии, параксизмальной тахикардии, нарушения ритма по типу «torsade de pointes», спазма коронарных артерий, брадикардии, трепетания сердца, кардиомиопатии и инфекционного миокардита.
В данным контексте в качестве меры предосторожности держатель регистрационного удостоверения решает подать заявку на отзыв разрешения на продажу фенспирида по всему миру.
Лекарственные средство с активным компонентом фенспирид зарегистрированный в Республики Узбекистан от ряда зарубежных компаний.
В связи с этим Фармакологическим комитетом вышеуказанная информация направлена всем производителям, зарегистрировавшим в Республике Узбекистан препараты с действующим веществом фенспирид, с просьбой уведомить Фармакологический комитет о принятом решении.
Было получено от компаний «Polpharma S.A.» (Польша), «Les Laboratoires Servier» (Франция) об отзыве регистрационных удостоверений на препараты «Эреспал» таблетки покрытые оболочкой 80 мг, «Эреспал» сироп 150 мл и «Сиресп» сироп 2мг/мл 150 мл». Решением экспертного совета ГУП “Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» от 18 февраля
2019 года (протокол №5) регистрационного удостоверения на эти препараты были аннулированы и исключены из Реестра лекарственных средств изделия медицинского назначения и медицинской техники, разрешенных к применению в медицинской практике в Республики Узбекистан.
Также получены сообщения от компании «Гедеон Рихтер» (Венгрия) о действиях регуляторного органа в отношении принятия решений по препарату «ЭПИСТАТ®» (фенспирид) таблетки пролонгированного действия, покрытые пленочной оболочкой 80 мг.
В настоящее время ожидается поступления информации от остальных компаний (АО «Галичфарм» (Украина) ПАО «Киевмедпрепарат»; «Zentiva Saglik Urunleri Sanayi ve Ticaret A.S.» (Турция) "World Medicine Ilac San. Ve Tic. A.S.» (Турция) «Glenmark Pharmaceuticals Ltd» (Индия)), по которым также будут приняты соответствующие решения.