Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov: “Aklli tibbiyot” va “Yagona tibbiy axborot markazi” O‘zbekistonning sog‘liqni saqlash tizimida
12.04.2018 11321
2017—2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturida joriy yil yakuniga qadar mamlakatimiz tibbiyot sohasida “Aqlli tibbiyot” va “Yagona tibbiy ma’lumotlar markazi” konsepsiyalarini mavjud sharoitlarga moslashtirish va tatbiq etish belgilangan edi.
“Aqlli tibbiyot” va “Yagona tibbiy ma’lumotlar markazi” o‘zi nima? Uning ishlash prinsipi qanday? Ayni kunlarda Sog‘liqni saqlash vazirligida mazkur vazifa ijrosi doirasida qanday ishlar ishlar olib borilayotgani ko‘pchilik yurtdoshlarimizni qiziqtirishi tabiiy. Chunki bu konsepsiya yurtimizga yangilik sifatida Sog‘liqni saqlash sohasiga kirib kelmoqda.
— Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga Murojaatnomasida masofadan turib profilaktika qilishni ta’minlaydigan “Aqlli tibbiyot” va “Yagona tibbiy axborot markazi” konsepsiyalarini o‘z sharoitimizga moslashtirib tatbiq etishimiz kerakligini alohida ta’kidlagan edi, — deydi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. —Agar kuzatadigan bo‘lsak, rivojlanishning innovatsion yo‘lidan borayotgan mamlakatlarda “aqlli texnologiyalar” barcha sohalarda keng tatbiq etilmoqda: “Aqlli uy”, “Aqlli qishloq”, “Aqlli shahar” kabi tizimlar mamlakatning muvaffaqiyatli va barqaror rivojlanishini ta’minlamoqda. Chunki “aqlli texnologiyalar”ning asosiy maqsadi — kam vaqt va kuch sarflab, yuqori natijaga erishishdir. “Aqlli tibbiyot” va “Yagona tibbiy ma’lumotlar markazi” ham ayni shu mezon asosida ishlab chikarilmoqda. Ushbu texnologiyalar kasalliklarni oldindan aniqlash, ularni masofadan profilaktika qilish imkonini beruvchi yirik bir tizim hisoblanadi. Bu esa foydalanuvchiga istalgan vaqtda va istalgan joyda tibbiy xizmatdan foydalanish imkonini yaratadi. Eng muhimi, xizmat sifati eng chekka qishloqda ham, poytaxtda ham bir xilda bo‘lishi ta’minlanadi. U o‘z ichiga birlamchi tibbiy bo‘g‘indan tortib, shoshilinch va ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmatgacha bo‘lgan jarayonlarni ham qamrab oladi.
“Yagona tibbiy ma’lumotlar markazi” bu bemorlarni davolash bo‘yicha tavsiyalar to‘g‘risida ma’lumotlarni qamrab oluvchi elektron ma’lumotlar bazasidir. Ushbu ma’lumotlar bazasiga muvafaqiyatli davolash usullari, hamda tashhis qo‘yish va retsept yozishga bag‘ishlangan tavsiyalar va metodikalar kiritiladi Shifokor dastlabki ma’lumotlarni tizimga kiritib (tashhis, alomatlar, bemorning allergik reksiyalar va boshqalar), uxshash holatlarni qidirishi mumkin. Qidiruv natijilariga ko‘ra, tizim tomonidan shifokorga davolash bo‘yicha maslahat va tavsiyalar beriladi.
— Ushbu tizimning afzalligi aniq, —davom etadi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. — Avvalo, elektron shaklda inson omili bilan bog‘liq xatolarga yo‘l qo‘yilmaydi. Tizim shuningdek muvaffaqiyatli davolangan holatlar sonini ko‘paytiradi, bu esa, umuman olganda, aholining tibbiy xizmat sifati bilan qondirilganlik darajasini oshiradi Bir so‘z bilan aytganda, ma’lumotlar markazi shifokor va bemor uchun qulaylik yaratishga qaratilgan.
Akdli tibbiyot" tizimi diagnostika, profilaktika va davolashning innovatsion usullarni ishlab chiqish va amalga oshirishni nazarda tutadi; shuningdek biotexnologiya/farmakologiya va nanotexnologiya sohasidagi so‘nggi yutuqlardan foydalanishni tayminlaydi.
Masalan, bemor tanasiga o‘rnatilgan maxsus datchik va chiplar orqali shifokor qayerda bo‘lishidan qat’iy nazar, patsiyent salomatligi haqidagi muhim ma’lumotlardan xabardor bo‘lishini ta’minlaydi. Misol uchun, hayotiy ko‘rsatkichlar — tana harorati, qondagi qand miqdori, arterial qon bosimi haqidagi axborot shifokorga kelib turadi. Bu esa, kasalliklar alomatlarini erta aniqlash va rivojlanishning dastlabki bosqichlarida kasalliklarining oldini olish, bemorning sog‘lig‘ini kuzatishga imkoniyatini beradi. “Akdli tibbiyot” va “Yagona tibbiy axborot markazi” loyihalarini amalga oshirish jarayonida, Sog‘liqnii saqlash vazirligi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat va Tashkent shahar xokimiyatlar bilan faol hamkorlik qiladi.

Министр здравоохранения Алишер Шадманов: “Умная медицина” и “Единый центр медицинской информации” в здравоохранении Узбекистана
12.04.2018 11377
В Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах, в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий обозначены адаптация к действующим условиям и внедрение до конца нынешнего года концепций “Умная медицина” и “Единый центр медицинской информации”.
Что из себя представляют “Умная медицина” и “Единый центр медицинских данных”? На основе каких принципов они работают? В настоящее время в Министерстве здравоохранения проводится большая работа по выполнению этих задач, это не может не интересовать соотечественников. Потому что концепция как новое явление прочно войдет в сферу здравоохранения.
— Президент Шавкат Мирзиёев в Послании Олий Мажлису особо отмечал необходимость адаптирования к нашим условиям и внедрения концепции “Умная медицина” и “Единый центр медицинской информации”, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — В странах, которые идут инновационным путем развития, во все сферы широко внедряются “умные технологии”: системы “Умный дом”, “Умное село”, “Умный город” обеспечивают успешное и стабильное развитие. Основная цель “умных технологий” — минимизировать время и силы, достичь высоких показателей. “Умная медицина” и “Единый центр медицинской информации” также разрабатываются на этой основе. Они позволят обеспечить раннее выявление заболеваний, осуществлять их дистанционную профилактику. Самое главное, качество услуги будет одинаковым и в отдаленных местностях, и в городах.
“Единый центр медицинской информации” является электронной базой знаний, содержащей актуальную информацию по рекомендациям лечения пациентов. В базу будет вноситься вся информация касательно успешно пролеченных случаев с рекомендациями по методам и способам диагностики, назначений. Лечащий врач сможет вводить исходную информацию (диагноз, симптомы, аллергические реакции пациента и прочее), задавать поиск аналогичного случай. По результам поиска врачу будут выдаваться рекомендации и советы по лечению.
Алишер Шадманов
— Преимущества данной системы очевидны, — продолжает министр здравоохранения Алишер Шадманов. — Прежде всего, это позволит сократить ошибки человеческого фактора. Также повысит процент успешно пролеченных случаев, что, в целом, повысит уровень удовлетворённости населения качеством медицинских услуг. Проще говоря, центр медицинской информации направлен на создание удобств врачам и пациентам.
Система “Умная медицина” будет предусматривать и учитывать развитие и внедрение инновационных методов диагностики, профилактики и лечения; а также использование новейших достижений в области биотехнологий/фармакологии и нанотехнологий.
Например, посредством специальных чипов, установленных на теле пациента, врач независимо от места нахождения сможет ознакомиться с важной информацией о его текущем состоянии здоровья. К примеру, это может быть температура тела, уровень сахара в крови, артериальное давление. Что позволит проводить раннее выявление симпотомов заболеваний и предотвращение заболеваний на ранних стадиях развития, мониторинг здоровья пациента.
Для реализации проектов “Умная медицина” и “Единый центр медицинской информации” Министерство здравоохранения тесно взаимодействует с Министерством инновационного развития, Министреством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Советом министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.